home frisss küldj!

A jövõ embere

 

A jövõkutatók szerint a XXI. század jellemzõ embertípusát nagyszerûen leképezi a d&b lifestyle magazine felvázolta életvezetési mód. Ez ugyanis logikus következménye a most létezõ trendeknek, amelyek alapján 95%-os biztonsággal (5%-os szignifikanciaszint mellett) kijelenthetõ, hogy Magyarország lakosságának min. 65%-a 2025-re eléri ezt az állapotot. Így lesz tehát a kisebbségbõl többség, s egy partikuláris életstílusnak hitt mozgalomból többségi átlag-életvitel. Erre már korábban is volt példa, gondoljunk akár a diszkókultúra fejlõdésére, vagy ehhez hasonlóan a fitness/egészségmánia térhódítására, vagy ahogy egy mai átlagpolgár mobilitási szintje megegyezik egy 1920-as évekbeli motoros futáréval.
A trendek tehát, amelyek megalapozzák e jóslatot, a következõk:
Az ország várhatóan a következõ 20 évében igen gyors gazdasági fejlõdést fog produkálni (4%-os GDP növekedés), s ezért a jólét is nõni fog, eléri az euro-atlanti színvonalat. Ez persze azzal jár - ahogy ez nyugaton megfigyelhetõ -, hogy a magas gépesítettségû ipar miatt nagy, és egyre nagyobb lesz a munkanélküliség. Zárójelben jegyzem meg, hogy ott nagy erõket fektetnek olyan programokba, amelyek igyekeznek azt elfogadtatni a társadalommal, hogy ha valaki egész nap pl. focizik, pontosan ugyanannyira teljesértékõ és hasznos (attól még õ is fogyaszt!) tagja a közösségnek, mint az aki dolgozik (ld.: Offe idevonatkozó írásai) - hiszen arról is megoszlanak a vélemények, hogy aki egy irodában tologatja a papírokat, az mennyire végez munkát, de ezt most itt nem feladatom tárgyalni.

A gépesítettség trendje nem feltétlenül csak a munkanélküliségben jelenik meg, hanem a sok részmunkaidõs állásban is, nevezhetjük ezt szabadidõ növekedésnek is. Az egyre több szabadidõ eltöltésésének módjára az intenzíven fejlõdõ szórakoztatóipar válaszol. Ezen belül kiemelném a mozi- és videótéka-hálózatokat, tekepályákat, billiárdklubokat. A szórakoztató-technika fejlõdése (házimozi, playstation, stb.) is ezt az életmódot szolgálja ki. Az idõt tehát lehetõleg kulturáltan, feltûnésmentesen kell eltölteniük a polgároknak, kiegyensúlyozott pszichével.
Erre - az úgy is mondhatnánk össztársadalmi - igényre válasz a d&b életvezetési modell, amely segít az életet nyugodt, baráti légkörben leélni.
Összegezve: a modell gyakorlói biztos jó úton haladnak, és az is biztos, hogy õk azok, akik ebben nem kételkednek.

 

Jótét L.
(a szerzõ a Gazdaságstratégiai és Szociológiai Tanácsadó Int. munkatársa)